Temelinde dikkat dağınıklığı, dürtüsellik, aşırı hareketlilik olan 7 yaştan önce ortaya çıkan psikolojik ve genetik faktörlerin sebep olduğu bir bozukluktur.

Genellikle konsantrasyon eksikliği, herhangi bir şeye odaklanamama, aşırı hareketlilik, dürtüsellik, ani çıkışlar, öfke patlamaları ve ders başarısızlığının da etki ettiği bir bozukluktur. Karşı olma karşı gelme bozukluğu ve duygudurum bozuklukları ile beraber görülebilir. Bir çocuğa dikkat eksikliği tanısını koymak için bu belirtilerin en az iki ortamda gözlenmesi gerekir. Örneğin hem evde hem okulda gibi.

Ailede dikkat eksikliği öyküsü olan birinin bulunması, gebelikte sigara ve alkol kullanımı, 1,5 kg’nin altında doğan çocuklar, doğum esnasında oluşan kafa travmaları dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun genetik faktörleri olarak verilebilir. Psikolojik faktörlere baktığımızda ihmal ve istismara uğramış, ailede yetersiz ilgi gören, travma geçirmiş olan çocuklarda görülebilir.

Tedavide ilaç ile birlikte psikoterapi önerilmektedir. Seanslarda bu konu özel olarak incelenmektedir. Öncelikle gelen çocuğa detaylı bir test uygulaması yapılıp, dikkat eksikliği bilimsel verilerle anlaşılmaktadır. Psikolojik faktörler, aile görüşmeleri, çocuk ile görüşme ve çocuk ile bireysel psikoterapi neticesinde detaylandırılıp bulunmakta, daha sonra bu sebeplerle ilgili aile de dahil edilerek çalışılmaktadır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu düzelmeye başladıkça çocuğun okul başarısında belirgin bir artış gözlenmektedir, başarısı artan çocuğun özgüveni de yükseldiğinden davranışsal bir takım problemler de düzelmektedir.

[ale_alert style=”red”] Bu konuda uzmanımız hakkındaki tavsiyeleri okumak için tıklayın! [/ale_alert]